Cesta do Francie

Chystám se navštívit podzimní výstavu Coupe Icare v St.Hilaire u francouzského Grenoblu. Již několik let tam létám vírníkem.

Ačkoliv předpověď na cestu zpátky nevypadá příliš optimisticky, nacházím možnost kudy frontu s dešti obletět. A už se těším hlavně na cestu tam, která mě povede přes rakouské Alpy i italské Dolomity. Tradičně dotankuji na letišti v Hosíně a už to mám namířeno do Rakouska a Itálie. Docela rád létám sám. Pustím si do sluchátek nějakou inspirativní knihu a kochám se pohledy z kabiny přiměřeně vysoko letícího stroje. Dnes je na info docela klid. Jednak je čtvrtek a Německo, Rakousko i Itálie má více frekvencí. To takový řízený let v hezkém letním víkendu přes Madarsko je jiné kafe. To máte maďarštiny na rok dopředu dost.

Já mám ale cestou oblíbené soukromé letiště LILO Sondrino. Majitel mi za symbolické přistávací poplatky udělá kafe a kilometr odtud je benzinka. Tam jedu na elektropohon a benzin za 1,35 Eur je snad nejlevnější na celé cestě.

Před večerem už přelétám nad Courchevel a Meribel. Moje oblíbené altiporty. A už klesám na LFLG Grenoble la Versound. Nemám domluveno stání, jak píšou v NOTAMu kvůli výstavě. Ale vírník se vždy vejde a v nejhorším bych odjel zaparkovat před letiště na parkoviště. To je další výhoda, kromě tankování u automobilových benzinek. Ale dnes to není potřeba. Ačkoliv má řídící přes 30 nahlášených letadel na parkování, kvůli počasí většina nepřiletěla. Zase jedna výhoda vírníku, kde mě počasí a hlavně déšť zase tolik netrápí. Při odletu v sobotu po obědě tu stojí jenom můj vírník a jedna cesna. Ostatní přijeli auty.

Výstava se povedla a přestože Nirvana po asi 10 letech poprvé nevystavovala svoje paramotory, podařilo se mi setkat se se spoustou partnerů a dohodnout potřebné.

Cesta zpátky byla opravdu deštivá a obletěl jsem tedy Alpy severně přes Německo. Startuji 13:30 a i přes dvě tankovací zastávky ( Calidus má oproti Cavalonu přece jen menší nádrž ) přistávám 19:15 po tisíci kilometrech v Přerově. Panoramata tedy dnes nic moc, ale jako přibližovadlo taky prima. A cesta s hezkou knížkou a dobrou muzikou ve sluchátkách Bose je příjemný způsob sobotního odpoledne.

Přijďte vírníky zkusit taky….

www.letejsnami.cz

www.flyway.cz

www.autogyro.cz

www.gyromotion.eu

www.gyromotiontour.com

www.gyromotiontour.com

Facebook
Twitter

Další aktuality

Německo 2024

Z Portugalska domů vírníkem Gyromotion

Vyprovázím Cavalon na Krétu