Cesta na sever #2 Litva, Lotyšsko, Estonsko

Včera jsme proletěli Polsko. Navštívili jsme Mazurské jezera, ale hlavně nedaleké Hitlerovo Vlčí doupě. Potom zkouším volat kamarádům pilotům v Litvě a první se ozve Julius. Je to špičkový mikrochirurg specialista na ruce a chodidla. Nedaleko od Vilniusu má chatu s jezírkem a u něj tradiční ruskou baňu. Tady v Litvě se takový typ parní sauny jmenuje pirtis. O každé několik hodin dlouhé proceduře si vede záznamy a já jsem v jeho historii zapsán několikrát. Naposledy však měsíc po mé oslavě padesátých narozenin, kdy jsem měl pořadové číslo 50. Nyní je to 102 návštěva v jeho sauně a od minule uběhlo rychlých sedm let. Parádní večer a noc ve stanu u jezera. Ranní snídaně v tradičním venkovském duchu a letíme se otočit kolem nedalekého vodního zámku v Trakai. Odsud nám domácí radí zaletět se podívat na letiště Nida. To je dráha z moře na Kurské kose. To je písečný poloostrov spojující Kaliningrad s Klaipedou. Tady se těží jantar a je tu známé muzeum jantaru v Nidě. Nás vítá usměvavá správkyně letiště. Jede nás svým autem doprovodit k benzince a do restaurace v centru města. Tady samozřejmě budíme svými třemi Calidusy Gyromotion obvyklou pozornost. Kromě zástupu turistů nás ovšem navštěvuje také i místní starosta v doprovodu ministra životního prostředí, šéfa zdejšího národního parku a dvou biskupů. Ti zde sloužili mši k dvacátému výročí vysvěcení zdejšího kostela. My jim představíme naše vírníky, oni nás na oplátku pozvou na oslavu ve městě.

Další zastávkou je už v Lotyšsku kamarád a zástupce Autogyra Viktor. Nocujeme přímo v historické části staré Rigy a dopoledne strávíme příjemnou procházkou centrem s Viktorovým výkladem. Nakonec tradiční lotyšská káva, dotankování a další cesta dále na sever. Rovina Pobaltí, rozsáhlé lesy a řídká osídlenost nejen vnitrozemí, ale i pobřeží. Stejně tak vypadá i pohled ze vzduchu na Estonsko.

Tady nás čekají opět mí známí zástupci Autogyra bratři Ert a Enn. Podnikají v elektronice a jako hobby mají školu a servis nejen vírníků, ale učí létat i na Cessnách zájemce o PPL licenci. Nedávno si pořídili vlastní letiště necelých 20 kilometrů od Tallinnu. Původně jsme plánovali pouze dotankovat a pokračovat přes záliv do Finska. Ale když nás dovedli na kraj dráhy, kde je jezero a u nej hezká sauna s molem k vodě, máme okamžitě pocit, že hrozně fouká a my tu musíme nutně strávit zbývající část odpoledne a večer saunou, u ohně a stanování u jezera.

No a zítra přeletíme Finský záliv a budeme pokračovat zemí tisíce jezer….

Zůstaňte s námi

https://flyway.cz

Facebook
Twitter

Další aktuality

Německo 2024

Z Portugalska domů vírníkem Gyromotion

Vyprovázím Cavalon na Krétu