Cesta na sever #4 Švédsko

Tady v Rovaniemi je polovina areálu letiste vojenská a teď tady probíhá velké společné letecké cvičení ACE23 Arctic Challenge Exercise.

Přidali jsme se tedy jako zvláštní skupina. Kromě naší letky z klubu Flyway v počtu 4 stroje se účastní ještě dalších nenápadná skupinka asi 140 letadel z klubu NATO.

Protože je jich víc ( ale zase mají menší vydrž ve vzduchu), necháváme je odlétat jejich úlohy a teprve potom se vydáváme do Švédska.

Před 7 lety jsem tady byl vírníkem na velký sraz Paramotoristů u polárního kruhu ve Swansteinu. Od té doby mám organizátory nejen za naše Nirvana zákazníky, ale za kamarády, které se chystám navštívit.

Přilétáme s plánkem do Švédska a kluci bez Gyromotion pojezdu přistávají na jejich paramotorové startovačce. My ostatní tři přímo za jejich domem. Tady už nás čeká a vítá celá rodina. Nikoliv chlebem a solí, ale výborným uzeným sobím masem připravovaný na velké pánvi. No a jaký je asi večerní program, když jejich firma vyrábí saunové domky, které prodává po celém Švédsku?

Parádní večerní pokec a společné plány na létání různě po světě

Ráno místo výběhu ukecám Matse ke krátkému výletu s paramotory po okolí. Nakonec ale letím sám, protože už v 6 ráno docela fouká a let není pohoda, jakou bych očekával.

Nevadí, loučíme se s hostiteli a na doporučení míříme do národního parku Abisko. Nedaleko něj se nachází nejvyšší hora Švédska Kebnekaise.

My z hranic s Finskem pokračujeme severozápadním směrem a pronásledujeme řeky Kalid a Torne. Druhá z nich nás dovede až k 70 Km dlouhému jezeru Torneträsk, na jehož břehu leží právě vesnice Abisko.

Přistáváme na helikoptérové startovačce nad osadou. Odsud na jaře létají stroje s turisty na heliskiing. Pro nás na přistání i start vhodná plocha. Kousek odsud je benzinka a ubytování v hostelu. Když chceme na benzinku, musíme podjet železniční trať. Každých 20 minut projede dlouhý nákladní vlak plný železné tudy, vytěžené ve švédské Kiruně, do Narviku. Tento je díky exportu rudy druhým největším přístavem v Norsku. My po dotankování míříme do hor. Jako obvykle mám objednané počasí a zatažená obloha se přesně nad masivem nejvyšších hor trhá a nám se otvírají nádherné výhledy z výšky 8000 stop. Objevujeme hezkou a levnou ubytovnu, kde nám Vojta jako náš mluvčí plynulou mateřštinou domluví ubytování. Holka na recepci totiž pochází z Prešova. Den zakončíme opékáním špekáčků a jak jinak na této cestě, než opět v sauně.

Zítra nás čeká prelet do Norska a první z cílů cesty -Lofoty.

Facebook
Twitter

Další aktuality

Z Portugalska domů vírníkem Gyromotion

Vyprovázím Cavalon na Krétu

Na skok do Itálie vírníky Gyromotion