Come to Autogyro country – USA #4 Utah

Nepotkali jsme se na výstavě, ale stejně nás pozvala na návštěvu do Salt Lake City. Napsala, že u ní v domě je dost volných pokojů, ale její Calidus je na velkém letišti jediný virnik. No a u jezera v Manile v Utahu, kde nocujeme, otvírají restauraci i benzinku až v 10 hodin ráno. Tak proč nezaletět na snídani 200 km na tam? Jmenuje se Whitney a čekala nás na letišti KBTF Skypark těsně vedle CTR mezinárodního KSLC- Salt Lake City. Vzala nás do města do restaurace a přivezla benzin z pumpy. Čeká na servisáka z Texasu, který má seřídit její Calidus. No a toho se my chystáme navštívit na naší trase do Houstonu. Whitney má nalétáno skoro 600 hodin, je motorkářka a její angličtině celkem rozumím ( to se tady nedá říct o všech, mnohdy ani netuším co mi dotyčný říká). Dokážeš si udělat pár dni volno? Tak poleť s námi. Je to sice 2500 kilometrů, ale cesta ve třech je v pohodě. Ty nám ukážeš Utah a společně objevíme Colorado, Nové Mexiko a Texas. Dojednáno, za hodinu vyrážíme. My si zatím zaletíme na Slané jezero, a ty se příprav. Ještě jsem zapomněl říct, že Whitney je instruktorka vírníků, potápění a parašutismu a plánuje zastupovat Autogyro v Utahu. Cestou nám sama v Calidusu 914 krásně stíhá a hezky nám nalétává na focení. Prostě dobrá pilotka, se kterou je radost cestovat. Také nás vede do Green River kaňonu. Fantastické místo a žádná rezervace, takže se kolem skal a v kaňonu hezky vyblbneme. Nedaleká bouřka nám k tomu dělá atmosféru pro fotky. Nocujeme a tankujeme ve známém resortu vodních sportů Bullfrog lake na umělé nádrži Lake Powell na řece Colorado. Jenom trochu severněji od světoznámého Grand kaňonu. Tam si do hotelu a na benzinku vzdálenou od letiště necelých pět kilometrů zajedeme samozřejmě vírníkem. Protože jsme tři, musím to otočit dvakrát. To je ovšem maličkost a i tady mezi majiteli lodí budíme náležitou pozornost.

Další den letíme skoro 100 kilometrů kaňonem řeky s potkáváme desítky větších či menších motorových lodí. Mnohdy za sebou táhnou ještě vodní skútr. Celá přehrada na řece je od WHITE Kaňonu po Glen Canyon Dam dlouhá skoro 300 kilometrů. Prostě ráj vodních sportů.

My ještě objevujeme ze vzduchu Antilopí kaňon, což je nejnavštěvovanější štěrbinový kaňon na jihozápadě Spojených států. Chceme na příjezdové cestě přistát a jít se podívat. Ale turisté sem jezdí pouze velkými džípy a opravdu tu nechci v písku s vírníkem zapadnout. Raději letíme natankovat na nedaleké letiste Page KGPA, které už je vlastně v Arizoně. Patří městu a je tu jedna mnoha z provozoven luxusního FBO (provozovatel pevné základny, nebolí poskytovatel služeb) z Texasu Million Air. Opravdu se tu cítíte jako milionáři, ačkoliv za to nepřiplácíme nic a ani benzin není zvláště dražší. Dáme si tu výborné občerstvení -opět zdarma součástí služeb a vydáváme se na poslední úsek v Utahu. Zároveň si tím plním další přání. Někdy v roce 2008 jsem byl poprvé v USA za našim paramotorovým dealerem Nirvany v Arizoně. Toužil jsem letět v Monument Valley na padáku. To se mi tehdy splnilo. Od začátku mého létání s vírníky, bylo toto magické místo na území rezervace Navajo další na mém bucket listu. Letíme tu, potom kolem Mexican Hut a Údolím Bohů (Valley of the Gods) a já přejmenují Marlboro country na AUTOGYRO COUNTRY. Sem podle mě v Americe vírník patří. V takto silné termice a občas větru je to ideální létající aparát k objevování této magické krajiny.

Pokračování v Coloradu….

Sledujte nás třeba na www.autogyro.cz, nebo na YouTube kanále

https://youtube.com/@NirvanaAutogyro

Facebook
Twitter

Další aktuality

Německo 2024

Z Portugalska domů vírníkem Gyromotion

Vyprovázím Cavalon na Krétu