Cyklistický závod ze vzduchu

Loni nás poprvé oslovili pořadatelé z Brna, abychom jim vírníkem svezli kameramana na cyklistickém závodu Brno-Velká Bíteš-Brno. Viděli naše obrázky z Barum Rallye. Trochu jsem se obával velkého rozdílu rychlosti. Zatímco soutěžní auta pálí po rovince hodně přes 100 Km/h a v zatáčkách si vírník umí počkat, cyklistické tempo je povětšinou pomalejší a v kopcích pro nás k neubrzdění. Přece jen nejsme helikoptéra, která umí viset na místě.

Ale už první zkušenost ukázala, že tyto dvě disciplíny (virniky a kola) se mají docela rády. Loňský závod propršel a kameraman v Cavalonu bez dveří docela vymrzl. Já na straně pilota jsem si létání kolem fakt rychle jedoucího pelotonu užíval. A protože s pořadateli byla velmi příjemná spolupráce, rád jsem potvrdil účast na letošním ročníku.

Takže v sobotu 10:15 startuje z brněnského velodromu závod Brno-Mikulov-Brno. Já spolu s kameramanem už jsme ve vzduchu a po breefingu s věží v Tuřanech kroužíme v dostatečné výšce a chystáme se na pětihodinové pronásledování mezinárodního pelotonu. Asi bychom nevydrželi takto dlouho kroužit na jednu nádrž. Nebo bych opravdu nechtěl v závěru nad brněnským Špilbergem jedním okem stále kontrolovat ukazatel paliva. Takže si domlouváme pit stop na letišti ve Strachotíně. Tady nás náš kamarád a čerstvý pilot Roman s manželkou bezvadně a rychle dotankují.

Pohled ze vzduchu je parádní a protože kameraman Pavel je také cyklista, mám to i s komentářem a mnohými zajímavostmi ze zákulisí. To se potom parádně sledují všechny úniky a nástupy a jsme svědky i závěrečného boje o první místo. No a vyhrává náš favorit. Jasně, že také díky fandům v luftě.

No a vy si k nám přijďte zalétat taky…

www.letejsnami.cz

www.flyway.cz

www.autogyro.cz

www.gyromotion.eu

www.gyromotiontour.com

Facebook
Twitter

Další aktuality

Z Portugalska domů vírníkem Gyromotion

Vyprovázím Cavalon na Krétu

Na skok do Itálie vírníky Gyromotion